ÖK-Liljendal 24.07.2018

F9 40m 1) Fanny Finell BorgåAk 7,4  2)Aino Suokas LovTor 7,9  3)Elin Nyholm BorgåAk 8,1  4)Wilhelmina Lindberg IFSibboV 9,5

F9 Kula 1)Fanny Finell BorgåAk 4,69  2)Elin Nyholm BorgåAk 3,54  3)Wilhelmina Lindberg IFSibboV 3,00

F9 Längd 1)Fanny Finell BorgåAk 3,22  2)Aino Suokas LovTor 2,90  3)Elin Nyholm BorgåAk 2,75  4)Lydia Paju BorgåAk 2,15  5)Wilhelmina Lindberg IFSibboV 2,13

P9 40m 1)Tobias Tallqvist BorgåAk 7,1 2)Antti Niemelä LovTor 7,2  3)Tobias Isaksson BorgåAk 7,3  4)Erik Skomars LiljIK 7,5 5)Oliver Liljendal BorgåAk 7,8 i försöken Robin Johansson BorgåAk 8,5

P9 Kula 1)Tobias Tallqvist BorgåAk 5,92  2)Tobias Isaksson BorgåAk 5,84  3)Erik Skomars LiljIK 5,61 4)Oliver Liljendal BorgåAk 5,18 5)Antti Niemelä LovTor 4,50 6)Robin Johansson BorgåAk 3,27

P9 Längd 1)Tobias Tallqvist BorgåAk 3,45  2)Antti Niemelä LovTor 3,32  3)Erik Skomars LiljIK 2,94  4)Oliver Liljendal BorgåAk 2,91  5)Tobias Isaksson BorgåAk 2,82  6) Robin Johansson BorgåAk 2,09

F11 60m 1)Erika Tallqvist BorgåAk 10,0 2)Essi Suokas LovTor 10,1  3)Jessica Björksten BorgåAk 10,1  4) Amanda Paju Borgå Ak 10,3  5)Isabella Stenbäck BorgåAk 10,4 i försöken 6)Alina Nyholm BorgåAk 10,7  7)Ella Eriksson LiljIK 10,8  8)Veronica Lindberg IFSibboV 11,0  9)Nora Jansson LiljIK 11,1  10)Emilia Liljendal BorgåAk 11,7 ytterom tävlan Minnea Heiman 10,7

F11 Diskus 1)Jessica Björksten BorgåAk 23,40  2)Ella Eriksson LiljIK 19,60  3)Erin Johansson BorgåAk 16,58  4) Emilia Liljendal BorgåAk 16,54  5)Erika Tallqvist BorgåAk 16,09 6)Annika Sjögård LiljIK 15,59  7)Amanda Paju BorgåAk 15,57  8)Alina Nyholm BorgåAk 11,50  9)Veronica Lindberg IFSibboV 10,58 10)Isabella Stenbäck BorgåAk 8,82  11)Nora Jansson 8,72

F11 Höjd 1)Veronica Lindberg IFSibboV 123  2)Isabella Stenbäck BorgåAk 115 3)Alina Nyholm 115 Jessica Björksten 115  5)Erika Tallqvist BorgåAk 110 6)Amanda Paju BorgåAk 105 Erin Johansson BorgåAk105  8)Emilia Liljendal BorgåAk 95 9)Nora Jansson LiljIK 90  10)Ella Eriksson LiljIK 90 ytterom tävlan Minnie Heiman 105

P11 60m 1)Albert Isaksson BorgåAk 10,2  2)Erik Jordas LapptrI 11,0  3)Juuso Viren LiljIK 13,7

P11 Diskus 1)Lukas Skomars LiljIK 17,86  2)Erik Jordas LapptrI15,50  3)Albert Isaksson BorgåAk 14,33  4)Juuso Viren LiljIK 11,11

P11 Höjd 1)Albert Isaksson BorgåAk 130 2)Erik Jordas LapptrI100  3)Juuso Viren LiljIK 90 ytterom tävlan Tobias Isaksson BorgåAk 100

F13 Diskus 1)Ida Finell BorgåAk 23,40  2)Selma Lepistö BorgåAk 20,96  3)Eveliina Kitula BorgåAk 16,88 4)Alexandra Kinnunen BorgåAk 14,70  5)Isabella Lindström LiljIK 13,18

F13 60m 1)Fanny Böhling BorgåAk 8,9  2)Ida Finell BorgåAk 9,1  3)Eveliina Kitula BorgåAk 9,2  4)Ellen Jordas LapptrI 9,6  5)Elodie Böhling BorgåAk 9,8 i försöken 6)Alexandra Kinnunen BorgåAk 9,9 7)Isabella Lindström LiljIK 10,2

F13 Längd 1)Ida Finell BorgåAK 4,15  2)Eveliina Kitula BorgåAk 3,83  3)Fanny Böhling BorgåAk 3,68  4)Alexandra Kinnunen BorgåAk 3,57 5)Isabella Lindström LiljIK 3,44 6)Elodie Böhling BorgåAk 3.03 Ellen Jordas LapptrI -

P13 60m 1)Alexander Heikkinen BorgåAk 9,3  2)Samuel Puustinen BorgåAk 9,6

P13 Diskus 1)Alexander Heikkinen BorgåAk 25,47  2)Samuel Puustinen BorgåAk 23,87  3)Elliot Schmidt BorgåAk 18,77

ytterom tävlan Aron Johansson BorgåAk 26,44 (1kg)

P13 Längd 1)Elliot Schmidt BorgåAk 4,62  2)Samuel Puustinen BorgåAk 4,12  3)Alexander Heikkinen BorgåAk 4,11

F15 100m 1)Victoria Lindberg IFSibboV 14,8  2)Eevi Strandström 15,3  3)Vanessa Lindberg IFSibboV 15,6

F15 Kula 1)Jonna Viren LIljIK 9,89  2)Jannika Viljakainen BorgåAk 9,84  3)Sara Puustinen BorgåAk 8,52 4)Victoria Lindberg IFSibboV 7,89  5)Olivia Kindstedt LiljIK 7,42  6)Vanessa Lindberg IFSibboV 5,91  7)Eevi Strandström IFSibboV 5,73

F15 Höjd 1)Victoria Lindberg IFSibboV 150  2)Vanessa Lindberg IFSibboV 125 3)Eevi Strandström IFSibboV 125

P15 100m 1)Jami Leppäkoski BorgåAk 14,0  2)Jesper Ek LovTor 14,3 3)Emil Stade BorgåAk 14,3

P15 kula 1)Aron Johansson BorgåAk 9,85  2)Andreas Sjögård LiljIK 9,76  3)Jami Leppäkoski BorgåAk 8,13  4)Oscar Nyholm BorgåAk 7,10

P15 Höjd 1)Jami Leppäkoski BorgåAk 145  2)Emil Stade BorgåAk 140 Oscar Nyholm BorgåAk 140 ytterom tävlan Jonathan Lindroos EspTa 155